360 miejsc schronienia na 72626 tysięcy mieszkańców? Aplikacja „Schrony” kontra brutalna rzeczywistość powiatu mławskiego

W czasach, gdy świat staje się coraz mniej przewidywalny, a wojna za wschodnią granicą nie wydaje się już abstrakcją, mieszkańcy powiatu mławskiego mają prawo pytać: czy jesteśmy przygotowani? Czy mamy się gdzie schować, jeśli sytuacja wymknie się spod kontroli?

Państwowa Straż Pożarna odpowiada: tak, aplikacja „Schrony” działa. Ale czy to naprawdę wystarcza?

 Aplikacja „Schrony” – cyfrowe schronienie bez schronów?

– Aplikacja, która ma ułatwić znalezienie miejsca schronienia na wypadek kataklizmów i zjawisk ekstremalnych istnieje. Geneza jej powstania sięga 2021 roku a uruchomienie przypada na kwiecień 2023, jej pomysłodawcą i twórcą jest Państwowa Straż Pożarna. Służy ona do wskazywania głównie miejsc doraźnego schronienia. Link znajduje się na stronie Państwowej Straży Pożarnej, wystarczy w przeglądarce internetowej wpisać adres www.schrony.straz.gov.pl. Aplikacja jednak nie wskazuje miejsc zgodnych z definicją schronów, czy ukryć wykonanych i zabezpieczonych wg wymogów. Są to np. piwnice czy garaże podziemne budynków wielorodzinnych. – mówi  st. bryg. Jarosław Andruszkiewicz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Mławie.

Celem aplikacji jest wskazywanie miejsc doraźnego schronienia, które każdy może odnaleźć, wchodząc na stronę:  www.schrony.straz.gov.pl.  Ale uwaga – nie chodzi o prawdziwe schrony z betonem, filtrem powietrza i szczelnymi drzwiami.

– Chciałbym podkreślić, że miejsca wskazywane w tej aplikacji to miejsca doraźnego schronienia (MDS) zatem miejsca możliwe do wykorzystania w ramach ochrony ludności podczas krótkotrwałych ekstremalnych zjawisk pogodowych. Nie możemy ich mylić z definicją ukryć, ani definicją schronów ponieważ miejsca doraźne mają charakter niemilitarny. Proces inwentaryzacji był dobrowolny i przeprowadzony siłami własnymi PSP a sam spis realizowany za zgodą właściciela, zarządcy lub osoby uprawnionej do przekazywania informacji o obiekcie  – podkreśla mł. kpt. Łukasz Kwitek  Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mławie

Czyli… mamy mapę, ale brakuje tego, co powinna pokazywać.

Zapytaliśmy ile mamy realnych schronień, bunkrów w rozumieniu przepisów, w powiecie mławskim?
Odpowiedź może zaszokować:
– Dwa ukrycia. 360 miejsc. Lokalizacja? Szkoła Podstawowa Nr 7 przy ul. Ordona 14 w Mławie. – odpowiada Starosta Mławski Witold Okumski

Na ponad 72 tysięcy mieszkańców powiatu. To oznacza, że prawie 99,5% osób skazana jest na szukanie prowizorycznego schronienia, które ma wskazać aplikacja, która – przypomnijmy – wskazuje piwnice i garaże.

🛑 Czy planuje się budowę nowych schronów?
– Nie. Na razie ich nie ma. Ale powiat planuje wnioskować o dotacje celowe z budżetu państwa na działania związane z ochroną ludności i obroną cywilną.- odpowiada Starosta

Kiedy? Nie wiadomo.

 Kto odpowiada za nasze bezpieczeństwo w powiecie?
Zgodnie z ustawą z dnia 5 grudnia 2004 r., organami ochrony ludności są:
🔹 Starosta,
🔹 Burmistrz miasta,
🔹 Wójtowie gmin.

W działania włączone są też m.in. straże pożarne (PSP i OSP), Sanepid, Inspekcja Weterynaryjna, Nadzór Budowlany, podmioty lecznicze i pomoc społeczna.
Nowo powołany Wydział Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych przy Starostwie ma koordynować wszystkie te działania.

Czy Mława przygotowuje się na wojnę z Rosją?
Oficjalna odpowiedź brzmi:

– Przygotowanie do wojny z Rosją nie należy do zadań realizowanych przez samorząd powiatowy – mówi Witold Okumski

Czyli: nie. Można powiedzieć, że czekamy aż rząd to zrobi

Ale przynajmniej jest jakiś plan?
– Tak. Opracowano:
✔️ Plan Zarządzania Kryzysowego Powiatu Mławskiego – zawiera katalog zagrożeń i procedury dla służb.
✔️ Plan operacyjny funkcjonowania powiatu w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny – podkreśla szef powiatu

Jeszcze:
✔️ W przygotowaniu jest Plan ewakuacji ludności – zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 30 maja 2025 r. – dodaje

Brzmi dobrze – o ile zostanie wprowadzony w życie w odpowiednim momencie zanim nadejdzie kryzys nie do opanowania.

Obrona cywilna dziś
Jak podaje Starosta w praktyce w powiecie mławskim odbywają się:
🔸 testy alarmów,
🔸 sprawdzanie budowli ochronnych,
🔸 koordynacja działań między służbami,
🔸 współpraca z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim.

Za realizację tych zadań odpowiadają lokalne władze – starosta, burmistrz i wójtowie.

Rodzi się jednak pytanie co ze szkoleniem ludności cywilnej? Kto z Was wie co oznaczają poszczególne syreny i ile jest takich osób, które to wiedzą?

Komentarz: cyfrowe złudzenie bezpieczeństwa?
Aplikacja „Schrony” to krok w dobrą stronę – ale bez fizycznej infrastruktury, prawdziwych schronów może być tylko cyfrowym placebo. Dwa ukrycia na cały powiat to nie plan awaryjny, tylko przepis na chaos.

Jeśli samorząd nie ma obowiązku przygotowań na realny konflikt – to kto go ma? Podana odpowiedź sugeruje, że jeśli nie powiat to rząd. A czy mieszkańcy mają czekać z założonymi rękami, aż spadną pierwsze bomby?

Sprawdź, gdzie możesz się schronić – zanim będzie za późno:
www.schrony.straz.gov.pl

Czy czujesz się bezpiecznie w swoim mieście? Czy powiat zrobił wystarczająco dużo? Komentuj i udostępnij – niech każdy się zastanowi, gdzie będzie uciekał, kiedy zawyją syreny.

T.B

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com