MŁAWA. Dobra sytuacja finansowa miasta? Zadłużą miasto na 12 mln zł

Na koniec 2016 roku zadłużenie miasta ma wynieść 22 mln 700 tys zł po tym jak nastąpi spłata obligacji na kwotę 4 mln. Nie długo jednak ratusz będzie cieszył się tym spadkiem, gdyż w roku 2017 i 2018 burmistrz planuje emisje obligacji po 6 mln zł w każdym z wymienionych lat. Czyli zadłużenie może sięgnąć 34 mln 700 tys zł.

O stan zadłużenia zapytał radny Ryszard Prusinowski na ostatniej komisji budownictwa, i jak można było odczytać intencje jego pytania, chciał pokazać jak dobra jest sytuacja finansowa miasta, bo pytając skarbnika o zadłużenie podkreślił, że nasz dziennikarz nagrywa obrady

– mieliśmy kiedyś zadłużenie 46 proc bez mała i słucha słuchaweczka (nagrywa dyktafon red.) ile będzie?

Tu skarbnik poinformował najpierw, że sięgnie 28 proc, a potem dodał

-Po spłacie obligacji znów spadnie około 4 proc, a więc będzie około 25 proc – wyjaśnia skarbnik Henryk Antczak.

Jak skomentował to radny Prusinowski to będzie około 20 proc mniej. Owszem spadek nastąpił, ale w ostatnich latach ratusz nie zaciągnął nowych pożyczek i pytanie, czy nie było potrzeby, czy po prostu miasto nowych zobowiązań nie mogło zaciągnąć? Zwłaszcza, że jak się okazało na ostatniej sesji Rady Miasta planowana jest spora inwestycja tj. budowa kanalizacji w granicach aglomeracji miasta, która ma kosztować ponad 27 mln zł. Z czego miasto będzie musiało wyłożyć ponad 13 mln zł.

Pozostała część ma pochodzić ze środków zewnętrznych. Pytanie, co będzie jeśli nie uda się ich pozyskać, bowiem dotychczas włodarz miasta nie potrafił zbyt wiele ich zdobyć?.

OBEJRZYJ INFORMACJE NA TEMAT EMISJI OBLIGACJI I INWESTYCJI

A więc, jak można podejrzewać, gdyby w ostatnich latach zaciąnięto jakieś pożyczki najprawdopodobniej nie byłaby możliwa realizacja budowy kanalizacji sanitarnej. Bowiem zapewne nie dałoby się wyemitować obligacji na kwotę 12 mln zł, gdyż nastąpiłoby przekroczenie wyznaczonych progów pozwalających gminom zadłużać się, a co za tym idzie zabrakłoby na wkład własny.

A więc pytanie, czy rzeczywiście sytuacja finansowa miasta jest tak dobra, czy balansuje na krawędzi?

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com