Minister infrastruktury i budownictwa zatwierdził listę rankingową w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016–2019. Dofinansowanie uzyskają 42 wnioski zarekomendowane przez wojewodę mazowieckiego. Mława sklasyfikowana na 54 miejscu nie dostanie dofinansowania na przebudowę ulicy Górnej. Wniosek Strzegowa zaś przeszedł. Kwota środków dla Mazowsza wynosi prawie 76,5 mln zł.
Problemy z pozyskaniem dofinansowania przez burmistrza na inwestycje drogowe jak widać się nie zmieniają. Przypomnijmy kilkukrotne próby pozyskania pieniędzy przez burmistrza na ulicę Zuzanny Morawskiej, czy Kopernika kończyły się niepowodzeniem i gdyby nie wsparcie starosty, który przyłączył się do wspomnianych wniosków pewnie te ulice nadal byłyby nie zrobione. Teraz przyszedł czas na ulicę Górną. Tu również sklasyfikowany na 54 pozycji wniosek nie otrzyma pieniędzy mimo składanych przez miasto odwołań. Od komisji złożony przez Mławę wniosek otrzymał 19 punktów, a najwyżej oceniony dostał ich 38. Strzegowo zaś z 29 punktami znalazło się na 6 miejscu i otrzyma środki na zadanie pod nazwą budowa drogi gminnej – wschodniej obwodnicy Strzegowa – Etap I. Wójt gminy Strzegowo wnioskował o środki w wysokości 2 798 702,00 zł.
Na całe Mazowsze wśród wniosków, które otrzymają dotację 23 dotyczy dróg gminnych, a 19 powiatowych o łącznej długości ponad 128 km. Ich przebudowa kosztować będzie prawie 173 mln złotych.
Na liście rankingowej znalazły się 144 projekty złożone przez samorządy. Mazowieckie samorządy na 2016 rok zgłosiły 192 wnioski, z czego 144 spełniły wymogi formalne. Komisja wojewódzka oceniała projekty według następujących kryteriów:
– wpływ inwestycji na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym (0–20 punktów),
– spójność z siecią dróg województwa (0–5 punktów),
– wpływ na poprawę dostępności komunikacyjnej do instytucji publicznych, lokalnych ośrodków gospodarczych, obszarów wiejskich oraz poprawę infrastruktury drogowej wykorzystywanej na potrzeby transportu zbiorowego (0–7 punktów),
– współpraca przy realizacji z innymi podmiotami (0–5 punktów),
– kontynuacja inwestycji (0–5 punktów).
Przyjęty we wrześniu uchwałą Rady Ministrów program jest kontynuacją Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych (NPPDL) z lat 2008–2015. Dzięki niemu wybudowano, przebudowano lub wyremontowano w Mazowieckiem 1 675 km dróg.
KOMENTARZE
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE